Ny mästare i Trial och fler svenska resultat

//
4 min läst

SM Trial utomhus avgjordes under lördagen i samband med Göteborgsgirot. Partille Trialklubb arrangerade tävlingarna.
För första gången genomfördes Svenska mästerskapen med poängsystem och kval/final, samma upplägg som på VM.

I Joacim Nymans frånvaro p.g.a. skada blev det en oerhört jämn kamp om årets SM-titel i klassen Herr Elit, där Ramus Lidén, Tranemo CS till slut stod som segrare. Rasmus gör sin första säsong som senior. Även i juniorklassen var det väldigt jämnt och där tog Ludvig Andersson, Arvika IS, titeln.

Svenska mästerskapen Trial utomhus, Göteborg, 4 maj 2019

Herr elit

  1. Rasmus Lidén, Tranemo CS
  2. Alexander Karlsson, Hawkhills TK
  3. Viktor Hedin, CK Dainon

Herr Junior

Ludvig Andersson, Arvika IS

  1. Daniel Pohl-Lilja, Tranemo CS
  2. Oskar Bäckman, Arvika IS

Mer om SM-resultaten: scf.se/trial

 

Fler resultat från vecka 18
Landslaget landsväg (Dam Elit) har kört Gracia Orlova Tour med en topp-tioplacering till Julia Borgström, Höllviken CK på tredje etappen. Bästa svensk i totalen var Hanna Nilsson, som körde med BTC City Ljubljana och kom 8:a. Här presenterar vi veckans resultat i nationella tävlingar samt från landslagsuppdragen. Sist några datum att hålla koll på i maj.

MTB: EM Downhill, Pampilhosa di Sierra, Portugal 2-5 maj

Svenska placeringar
Herr elit
Adam Eriksson, Gävle CA (41)
Johan Geschwind, CF Fricyklisterna (52)
Herman Raffai, Hunneberg Sport och Motionsklubb (8:e plats Herr Junior, 63:a totalt)
Wilmer Hareskog, Spårvägen CF (10:e plats Herr Junior, 73:a totalt)

Dam Elit
Ottilia Johansson Jones, Åre Bergscyklister (4:e plats Dam Junior, 18:e totalt)
Linn Olstam, CSK Ludvika (19)


LANDSVÄG. Gracia Orlova Tour, Tjeckien, 2-5 maj (5 etapper) 

Svenska placeringar:
Hanna Nilsson, BTC City Ljubljana (8)
Julia Borgström, SWE Cycling Team (42)
Sara Penton, TVC Team Virtu Cycling (45
Sara Mustonen, SWE Cycling Team (50)

BMX: Europacupen, Råde, Norge
Svenska placeringar:
Filip Svanberg, Kungsbacka BMX, tog sig till semifinal.

Följ BMX-landslaget på instagram @bmxlandslaget


_____________________________________________________________________________

KOMMANDE TÄVLINGAR I MAJ – HÅLL KOLL PÅ!

8-10 maj – Tour of Uppsala (internationellt etapplopp för dam elit, UCI 2.2)
11 maj – 111th Scandinavian Race (internationell UCI-tävling herr elit, (UCI 1.2)
12 maj – SWE Cup mountainbike deltävling 2, Vårgårda CK MTB
19 maj – SWE Cup landsväg, deltävling 3. Västboloppet, Burseryd
25 maj – SWE Cup trial, deltävling 2, Tranemo
25 maj – Invacare SMACK Road Race (internationell tävling för paracykel, UCI C1)

Till hela tävlingskalendern

KOMMANDE LANDSLAGSUPPDRAG (MAJ 2019)

Landsväg:
8-10 maj – Tour of Uppsala (DE)
11 maj – Scandinavian Race (HE/U23)
9-12 maj – Course de la Paix, Tjeckien (HJ) 9-12 maj
23-25 maj – Tour of Estonia, Estland – 2.1 (Herr Elit/U23)

Paracykel:

16-19 maj – Världscup landsväg/para Oostende
26 maj – Swedish Paracycling Cup i Märsta, Stockholm (UCI C1)

 

 

Lämna ett svar

Your email address will not be published.

Föregående artikel

Cykelutflykt på Bjärehalvön

Nästa artikel

Resultat v.27